50% gratuitate la abonamentele de transport public pentru elevii giurgiuveni

Elevii giurgiuveni pot beneficia de acum de o gratuitate de 50% la abonamentele pentru transportul public.
Măsura a fost adoptată în şedinţa ordinară de joi, 27 februarie, când consilierii locali au aprobat cu unanimitate de voturi proiectul de hotărâre cu titlul „Proiect de hotărâre privind acordarea unei gratuităţi de 50 la sută la abonamentele pentru transport public de persoane elevilor din învăţământul obligatoriu şi liceal acreditat/autorizat din municipiul Giurgiu”.
Gratuitatea va fi acordată de municipalitate pentru un număr mediu de 1.000 de elevi, însumând 30.000 lei lunar, însă acesta poate varia în funcţie de totalul solicitărilor primite.
Suma pentru acordarea gratuităţii va fi suportată din încasările la bugetul local provenite din amenzile de circulaţie.
Municipalitatea oferă astfel posibilitatea de a circula cu mijloacele de transport în comun şi elevilor care nu-şi permiteau preţul întreg al abonamentului, de 60 de lei.

Ultima modificare: 04.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Giurgiu şi Ruse au sărbătorit împreună “1 Martie – Ziua Mărţişorului”